Na naszym kanale pojawiły się wykłady. Powodem zbiórka na film
- Bartosz Bednarczuk
- 17 kwi 2023
- 3 minut(y) czytania

Na naszym kanale YouTube pojawiły się dwa wykłady autorstwa Tomka Grząślewicza pt. „Środula '43”. Łącznie będzie ich dziesięć. Premiera następnego odcinka już w czwartek, 20 kwietnia. Wykłady to ukłon w stronę wszystkich darczyńców, którzy wspierają naszą zbiórkę na realizację drugiego filmu o Żydach z Sosnowca.
Tomek Grząślewicz to tłumacz, dziennikarz i regionalista z Zagłębia Dąbrowskiego. Od kilku lat szczególnie interesuje się historią sosnowieckich Żydów. Jest redaktorem naczelnym „Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” grupy I Like Zagłębie (Urząd Miejski w Sosnowcu, 2021). Współpracuje też z Fundacją Brama Cukermana. W ramach cyklu “Śladem zagłębiowskich Żydów” w 2023 r. przeprowadził trzy wykłady dotyczące getta w Sosnowcu-Środuli. Dostał wiele pytań o transmisje z tych wydarzeń. Jako, że Tomek jest głównym przewodnikiem aktualnie produkowanym przez nas filmie o roboczym tytule „Równia Pochyła”, zdecydował że wraz z członkami Historii Zapomnianej, nagra serię mini-wykładów, które będą zarazem prezentem dla darczyńców wspierających zbiórkę na rzecz realizacji filmu. Drugi film o losie Żydów z Sosnowca skupi się na okresie od marca 1942 r. do stycznia 1944 r.
Dlaczego akurat takie ramy czasowe?

W marcu 1942 r. doszło w Sosnowcu do kolejnych egzekucji na Żydach, które określa się mianem początku końca tej niegdyś bardzo licznej społeczności miasta. Potem w maju i czerwcu Niemcy zorganizowali dwie większe deportacje, wywożąc z Sosnowca do Auschwitz łącznie około 3,5 tys. osób. W sierpniu 1942 doszło do wydarzeń znanych pod nazwą „selekcji sierpniowych”, w trakcie których do komór gazowych wysłano kolejnych 8 tyś. mieszkańców pochodzenia żydowskiego. W październiku rozpoczęto przesiedlanie ludności żydowskiej do dwóch tworzących się gett na Starym Sosnowcu i na Środuli. To pierwsze zamknięto już w marcu 1943 r. Wszyscy Żydzi z tego getta zostali przeniesieni na Środulę. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1943 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidacyjną, a w dzielnicy żydowskiej dochodziło do dantejskich scen. Potem pozostawiono część Żydów do usuwania ciał zamordowanych, czy wywozu cennych mebli w głąb III Rzeszy. Ostatni mieszkańcy Sosnowca pochodzenia żydowskiego opuścili getto na Środuli w styczniu 1944 r.
Niezwykły świadek

Siłą naszych filmów są rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli Holokaust i stanowią żywe świadectwo tego jak traktowali ich Niemcy podczas II wojny światowej. 24 kwietnia 2023 r. w hotelu Marriot w Warszawie spotkamy się z Nate'em Leipcigerem. To prawdopodobnie ostatni żyjący świadek tego co działo się w getcie na Środuli w Sosnowcu. Kontakt z Nate'em i jego rodziną nawiązaliśmy dzięki współpracy z Jeffrey'em Cymblerem i grupą Bedzin-Sosnowiec-Zawiercie Area Research Society. Obecność Nate'a w Polsce jest nieprzypadkowa, gdyż co roku bierze on udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Trwają ostatnie przygotowania do wywiadu rzeki, jakiego Nate zgodził się nam udzielić.
Wspomóż naszą zbiórkę
Zbiórka trwa i będzie trwać aż do osiągnięcia wyznaczonego przez nas celu. Mimo tego, że otrzymaliśmy dofinansowanie z UM w Sosnowcu, to dodatkowe pieniądze są nam potrzebne m.in. na udział aktorów, którzy zrekonstruują dialogi z książki Pawła Wiedermana pt. „Płowa Bestia”. To pozycja wydana w 1948 r. w Monachium i napisana przez człowieka, który był członkiem sosnowieckiego Judenratu, gdzie kierował wydziałem szkolnictwa. Jego relacje, a także ostra krytyka działań szefa Centrali Rad Starszych Wschodniego Górnego Śląska, czyli Mojżesza Merina, stanowią jedyny w swoim rodzaju dowód tego jak wyglądało „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” w Sosnowcu. Przypomnijmy, że w mieście przed wojną żyło około 27 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Po wojnie wróciło tylko kilkaset. Reszta została zamordowana przez Niemców w Sosnowcu, w obozach koncentracyjnych, przymusowych obozach pracy jak i podczas niesławnych marszów śmierci. LINK do zbiórki!
20 kwietnia na naszym kanale YouTube pojawi się kolejny odcinek z serii mini-wykładów autorstwa Tomka Grząślewicza o getcie na Środuli w Sosnowcu. Zachęcamy do wsparcia naszej zbiórki.
Comments